Tuesday, December 17, 2013

Items
December 17, 2013 - 12:08pm
Body:

  POPLARVILLE - Pearl River Community College students who received scholarships through the PRCC Development Foundation met the donors who made those scholarships possible at the annual Scholarship Donor Dinner on Nov. 21 at Bender Cafeteria.
  Since the foundation was established in 1987, more than 5,600 scholarships have been awarded with a value of more than $3 million.
  Recipients of the scholarships are:
  Samuel Abbott Memorial Scholarship - Laura Clinton of Sumrall.
  Ted J. Alexander Leadership Scholarship - Jacob Billingsley of Hattiesburg, Shannon Buehler of Bay St. Louis, Joelle Ladner of Lumberton, Hannah Falls and Jessica Smith, both of Picayune.
  Anderson Paint & Carpet One Scholarship - Wylie Anderson of Purvis.
  Asbury Foundation Scholarships - Galen Doucet of Gulfport, Kristine Montgomery of Petal and Ashley Craft of Picayune.
  Dr. and Mrs. John W. Askew Dental Hygiene Scholarship - Sarah Friday of St. Martin.
  Ball Family Scholarship - Yamileth Deleon of Carriere.
  Raymunda and Sharita Barnes Scholarship - Kadijah Johnson of Waveland.
  Ronald T. Barr Memorial Scholarship - Walker Evans and Megan Faggard, both of Purvis.
  Ella Mae Batson Scholarship -  Ethan Martin of Pelahatchie.
  BellSouth Telecommunication Scholarship -  Stephen Miller of Sumrall.
  Judge Vernon Broom Scholarship -  Natalie Johnson of Foxworth.
  Hollis and Elaine Byrd Math Education Scholarship -  Ashton Rogers of Poplarville.
  Dewey W. and Quay Webb Camp Scholarship -  Eusebio Medina of Oak Grove.
  Classes of 1939-42 Scholarship - Rebecca Lowery of Lumberton.
  John Clearman Baptist Student Union Scholarship - Payton Roney of Hattiesburg and Stephen Miller of Sumrall.
  Bobby Cochran Scholarship -  Austin Smith of Poplarville. He also received the Development Foundation Ambassador Scholarship.
  Verlene Cole Scholarship - Emily Waits of Purvis.
  Verlene Cole Forrest-Lamar County Alumni Scholarship - Suzanne Fortenberry, Trevor Creighton and Hunter Davisson, all of Hattiesburg, and Joelle Ladner of Lumberton.
  Columbia Lions Club Scholarship - Derrick Cagins of Sumrall.
  Comsouth Inc. Public Safety/Law Enforcement Scholarship - Bradfoord Moore of Hattiesburg and Heather Peterson of Carriere.
  Sebe Dale Family Scholarship -  Ana Kae Frierson of Picayune.
  Daniels-Castleberry Scholarship - Tesa Turner of Poplarville.
  Hollie N. and William M. Davis Jr. Scholarship - Jessica Breakfield of Columbia.
  Delta Kappa Gamma Scholarship - Linzy Kline of Picayune.
  Jason Stone Dossett Memorial Nursing Scholarship -  Cameron Ladner.
  Frances Durham Memorial Scholarship -  Tiffany Tucker of Diamondhead.
  Estep Academic/Poplarville Dental Clinic Scholarship -  Taylor Crosby of Columbia.
  Dr. Wes and Dora Mae Estey Eagle Scout Scholarship -  Christopher Barron of Carriere.
  Mae Moody Galmiche Memorial Scholarship -  Lacey Hampton of Carriere.
  Arthur Moore and Jessie Mae Smith Gandy Memorial Scholarship - Micah Davis of Poplarville.
  Hancock County Alumni Scholarship - Victoria Necaise of Kiln, Garrett Necaise of Bay St. Louis and Reese Gill of Diamondhead.
  Hancock-Pearl River County Voiture No. 432 Scholarship -  Asa Alyssa Goins of Poplarville.
  Bruce Hankins Memorial Scholarship - Joshua Dolan of Hattiesburg.
  John C. Harden Scholarship -  Hannah Williamson of Oak Grove.
  Lynn Cook Hartwig scholarship - Hannah Bowman of Poplarville.
  Hattiesburg School of Radiology Scholarship - Aimee Moore of Wiggins.
  Francis and Joyce Herrin Scholarship - Kevin Broome of Bassfield.
  William 'Dub' Herring Scholarship - Adam Nicolosi of Purvis.
  Dr. and Mrs. Stanley Hill Dental Hygiene Scholarship - Chelsea Ford of Liberty, Mary Hinsz of Mize and Amber Carter of Moss Point.
  Debbie Hinton Memorial Scholarship -  Stephen Smith of Foxworth.
  T.D. 'Dobie' Holden Memorial Scholarship - Tanner Bryan of Picayune.
  Warren and Virginia Rawls Holden Scholarship - Katherine Mallini of Waveland.
  Hope Haven Scholarship - Sonny Utecht and Chantel Garcia, both of Carriere.
  Dr. Benny and June Hornsby Automotive Technology Scholarship - Hugh Guillot of Carriere.
  Jessica Victoria House Memorial Scholarship - Tina Moak of Collins.
  John Houston Family Scholarship -  Stacy Kolb of Poplarville.
  Louis A. Hurst Jr. Scholarship -  Conner Ball of Carriere.
  Jacobs FOSC Group Career and Technical Scholarship - Rashwan Johnson of Columbia and Bryan Fairley of Lumberton.
  Naomi Kendrick Memorial Scholarship -  Hollie Chester of Gumpond.
  Ken Langnecker Memorial Scholarship -  Victoria Hines of Poplarville.
  Berlon Lee Scholarship -  Joshua Matthews of Pass Christian.
  Virginia Mauldin Lowe Memorial Scholarship - Jansen Owen of Carriere.
  Marion-Jeff Davis County Alumni Scholarship - Magan Kendrick of Sandy Hook, Bethany Leming and Sarah Anthony, both of Columbia.
  Robert McArthur Sr. Memorial Scholarship -  Hayley Weaver of Lucedale.
  Pam M. McGill Memorial Scholarship -  Tayla Ducre of Poplarville.
  Angelina Barbieri Navoy Memorial Scholarship -  Daniel Magee of Poplarville.
  Arthur B. Nicholson Memorial Scholarship -  Ashley Calcote of Biloxi.
  Pearl River County Alumni Scholarship - Shaynaa King of Poplarville and Heather Ruffin of Picayune.
  Picayune Kiwanis Club Scholarship - Jonathan Brockhaus, Jessica Smith and Ryan Hodgson, all of Picayune.
  Picayune Lions Club Scholarship -  Kadyn Fradella of Carriere and Jordan Thomas of Picayune.
  James H. and Minnie R. Pigott Scholarship -  Chasity Ashe of Picayune.
  Alma Stringer Polk Scholarship -  Rebekah Broom of Bassfield.
  PRCC Board of Trustees Scholarship -  Clayton Hession of Purvis.
  Donald K. Robbins Memorial Scholarship - Allen Cowart of Pascagoula.
  Margaret Fairley Rogers Memorial Scholarship -  Jessica Broom of Poplarville.
  Rotary Club of Poplarville - Larke Bickham and Lauren King, both of Poplarville.
  Coach John and Miriam Russell Scholarship -  Adam Smith of Pascagoula.
  St. Michaels Foundation Scholarships - Tyler Huber, Grisela Armado-Somerville,  Amanda Kerry and  Arthur Bienvenu, all of Carriere,; Carley Harrell and Casey Porter, both of Poplarville; Rebekah Anderson of Pearlington; Michael McArthur of Columbia, Nena Bond of Sumrall, Ashley Briggs of McNeill and Barbara Carroll of Collins.
  LaRue and Mary Jean Saulters Scholarship - Haley Laird of Hattiesburg.
  Leo W. Seal Memorial Scholarship - Bailee Brewer of Kiln, Emily Fleming of Carriere and Leyton Jolly of Poplarville.
  Lucy Prince Seal Memorial Scholarship -  Megan Brignac of Picayune.
  David Richard Smith Memorial Scholarship -  Abby Stockstill of Picayune.
  Erlene McMarty Smith Scholarship - Jerry Johnson.
  Michael Sprinkell Memorial Scholarship -  Mallory Cumberland of Picayune.
  Annelle Purvis Steele Memorial Scholarship - Virgina Mitchell of Purvis and Christopher Stevens.
  R.E.L. Sutherland Scholarship -  Benjamin Stewart of Picayune.
  Henry and Carolyn Smith Thompson Memorial Scholarship -  Kelly Rigney of Poplarville.
  Jean Baughman Wessel Scholarship - Shelby Sampson of Carriere.
  Hugh and Juanita White Scholarship - Tiffany Myers of Collins and Haley Smith of Columbia.
  Wildcat Disc Golf Scholarship -  Hunter Seal of Picayune.
  Cary and Ann Williams Scholarship -  Nathaniel Stafford of Sandy Hook.

Dr. Ted J. Alexander attended the Scholarship Donor Dinner at Pearl River Community College with, from left, Jacob Billingsley of Hattiesburg, Shannon Buehler of Bay St. Louis, Hannah Falls of Picayune, Joelle Ladner of Lumberton and Jessica Smith of Picayune, the recipients of the Ted J. Alexander Leadership Scholarships.

 

Galen Doucet of Gulfport, from left, Kristine Montgomery of Petal and Ashley Craft of Picayune received the Asbury Foundation Scholarships at Pearl River Community College.

 

Recipients of the St. Michaels Foundation Scholarships at Pearl River Community College are, seated from left, Tyler Huber of Carriere, Barbara Carroll of Collins, Grisela Armado-Somerville of Carriere, Carley Harrell of Poplarville, Rebekah Anderson of Pearlington; standing, donor representative Dr. Robert Escudero, Michael McArthur of Columbia, Amanda Kerry of Carriere, Nena Bond of Sumrall, Arthur Bienvenu of Carriere, Casey Porter of Poplarville, Ashley Briggs of McNeill, donor representative John Houston Sr.

 

 
No such file or directory