Pearl River Community College

Scholarships awarded at PRCC

  POPLARVILLE - More than 100 Pearl River Community College students received scholarships for the fall semester through the PRCC Development Foundation..
  Recipients and scholarship donors met each other early in the semester at the annual Scholarship Dinner hosted by the foundation.
Scholarships and the recipients include:
  Samuel Abbott Memorial Scholarship - Olalekan Akinyokunbo of Columbia.
  Dr. Ted J. Alexander Endowed Leadership Scholarship - Julian Laken Aultman and James Levi Sumrall, both of Hattiesburg, Michaela Lapniewski of Bay St. Louis, Garyn Rebekah Miller of Columbia, Dalton Spiers of Poplarville and Kayla Stein of Picayune.
  Anderson Paint and Carpet Scholarship - Samantha Recatto of Lumberton.
  Asbury Foundation Scholarship - Clay Garrett of Poplarville, Chris Penton of Carriere and Noah Nicaud of Diamondhead.
  Dr. And Mrs. John W. Askew Dental Hygiene Scholarship - Devin Griffith of Columbia.
  Ball Family Scholarship - Joyce Lumpkin of Carriere.
  Raymunda Barnes Scholarship - T.J. Gines Jr. of Moss Point.
  Ronald T. Barr Memorial Scholarship - Kimberly Gamble of Purvis.
  Ella Mae Moody Batson Scholarship - Curtis Peters of Columbia.
  Bellsouth Scholarship - Kayla Theodore of Hattiesburg.
  Vernon Broom Memorial Scholarship - Matthew Thigpen of Columbia.
  Hollis and Elaine Byrd Mathematics Scholarship - Ondrea Ladner of Poplarville.
  Class of 1939-42 Scholarship - Hailey Holland of Columbia.
  John Clearman Baptist Student Union Scholarship - Jared Johnson of Poplarville and Leigh Anne Howe of Lumberton.
  Coast Electric Power Association Scholarship - Curtis Crosby of Pass Christian.
  Harry Cole Memorial Machine Technology Scholarship - Blayne Miller of Carriere and Jonathan Geddes of Purvis.
  Verlene Cole Scholarship - Kristen Martin of Hattiesburg.
  Verlene Cole/Forrest-Lamar County Alumni Chapter Scholarship - Katie Sellers of Brooklyn, Danielle Smith of Hattiesburg, Jordan Grover and Robert Gmerek, both of Purvis.
  Sebe Dale Family Scholarship - Haylee Pierce of Columbia.
  Daniels/Castleberry Family Scholarship - Sarah Spence of Carriere.
  Coach Keith Daniels Memorial Scholarship - Davis Salser of Carriere.
  Edith Dantagnan Nursing Scholarship - Amelia Johnson of Bay St. Louis.
  Hollie N. And William Davis Scholarship - Brian Broom of Carson.
  Delta Kappa Gamma Sigma Chapter Scholarship - Ashton Barnes of Poplarville.
  Dickey’s BBQ Pit Scholarship - Simon Landry of Ponchatoula, La., and Bryson Medious of Columbia.
  Ellucian Technology Scholarship - James Brandon Belk of Columbia.
  Estep Academic Scholarship - Gabriel Carballo of Picayune, Adam Smith of Poplarville, Jonathan Kennedy, Ritchie Reed, Ashley Graeter and Millicent Skipper, all of Carriere.
  Estep Dental Hygiene Scholarship - Caitlyn Herrin of Carriere.
  Dr. Wes and Mrs. Dora Mae Estey Eagle Scout Scholarship - Alexander Masino of Columbia.
  Debra McMullen Fletcher Women’s Basketball Player Scholarship - Alex Cumbest of Hurley.
  Mae Moody Galmiche Scholarship - Joseph Michael Turner of Poplarville.
  Arthur Moore and Jessie Mae Smith Gandy Scholarship - Morgan Dragon of Picayune.
  Hancock County Alumni Chapter Scholarship - Wes Zimmerman, Mark Johnson and Kory Cuevas, all of Bay St. Louis; Brittney Lafontaine and Alleigh Breckley, both of  Waveland; Ryder Ladner, Justin Ladner and Andrew Burks, all of Kiln; Stanton Ladner of Perkinston, Keishaun Pullom of Diamondhead, Heather Shows of Picayune.
  Hancock/Pearl River Voiture Scholarship - Colby Anderson of Purvis.
  John C. Hardin Scholarship - Zachary Seal of Franklinton, La.
  Lynn Cook Hartwig Scholarship - Alysha Arrington of Sumrall.
  Francis and Joyce Herrin Scholarship - Stephen Foster of Sumrall.
  Dr. And Mrs. Stanley Hill Dental Hygiene Scholarship - Urvi Patel of Hazlehurst, Colleen Quinlan Kirby of Waveland and Kimberly Franklin of Purvis.
  Coach Dobie Holden Memorial Scholarship - Josh Neumann of Carriere.
  Earlora Holden FCA Scholarship - Alex Cumbest of Hurley.
  Warren and Virginia Rawls Holden Memorial Scholarship - Cammie Moree of Sumrall.
  Dr. Benny and June Hornsby Vocational/Technical Scholarship - Jarod Wild and Jaron Malbrough, both of Foxworth.
  Jessica Victoria House Memorial Scholarship - Baylea Williams of Ocean Springs.
  John Houston Family Scholarship - Suzanna Lynn Guidry of Carriere.
  Betty Lou Courtney Hudson Memorial Scholarship - Hailey Riley of Oakvale.
  L.A. Hurst Endowed Scholarship - Dalton and Devin Hedgepeth of Picayune.
  Jacobs Facility Operating Service Scholarship - Hayden Freeman of Poplarville.
  Eric “Poncho” James Wildcat Scholarship - Wesley Fortenberry of Columbia and Holden Beall of Wiggins.
  Ken Langnecker Memorial Scholarship - Truett Marshall of Carriere.
  Berlon Lee Scholarship - Chantelle Lege of Kiln.
  Virginia Mauldin Lowe Memorial Scholarship - Summer Mitchell of Purvis.
  Dr. Thomas J. and Patricia Malone Family Honors Scholarship - Jakwaize Walker of Pascagoula.
Marion/Jeff Davis County Alumni Chapter Scholarship - Illyana Cook, Alexis Adams and William Boudreaux, all of Columbia; Anthony Walker of Prentiss, Abby Sumrall of Sandy Hook Lauren Elizabeth Lee of Bassfield and Krista Lea Foxworth of Foxworth.
  Robert A McArthur Memorial Scholarship - Miranda Bennett of Kiln.
  Pearl River Community College Board of Trustees Scholarship - Claire Jennings of Hattiesburg.
  Pearl River Community College Foundation Honors Scholarship - Danielle Smith of Hattiesburg, McKinsey Harris of Poplarville, Allie Brooke Cooper of Carriere, Tyler Harris of Brandon and Torian Jenee Miller of Sumrall.
  Pearl River Community College Foundation Unrestricted Scholarship - Brandon McBride of Poplarville.
  Alma Stringer Polk Scholarship - Caitlyn Thornhill of Foxworth.
  Duane Raanes Family Scholarship - William Tyler Dubose of Hattiesburg.
  Jack and Nancy Regan Scholarship - Dylan Fields of Hattiesburg and Kristi Guarino of Perkinston.
  Donald K. Robbins Memorial Scholarship - Hanna Loftin of Sumrall.
  Clark and Lucy Robertson Memorial Scholarship - Candice Foxworth of Foxworth.
  Margaret Fairley Rogers Memorial Scholarship - Ryleigh Collins of Slidell, La.
  Rotary Club of Hattiesburg/Milam Cotton Vocational Scholarshipo - Tressa Polk of Prentiss.
  Norman Rouse Memorial Scholarship - Hailey Shoemake of Poplarville.
  Coach John Russell Memorial Scholarship - D.J. Gillins of Jacksonville, Fla.
  LaRue and Mary Jean Saulters Scholarship - Jordan Reynolds of Petal.
  Leo W. Seal Jr. Memorial Scholarship - Devin Smith of Carriere, Hannah Ladner of Kiln, Austin Watson and Ethan Smith, both of Picayune.
  David R. Smith Memorial Endowed Scholarship - Kaylynn Lange of Carriere.
  Dolores Thomas and Martin T. Smith Scholarship - Callie Johnson of Poplarville.
  Erlene McCarty Smith Arts Scholarship - Stephanie Abram of Columbia.
  Michael Sprinkell Memorial Band Scholarship - Ayana Williams, Garrett Pittman and Oliva Conley, all of Gulfport.
  Southern Mississippi Planning and Development District Scholarship - Demi Goolsby of Sumrall, Devonta Alford of Columbia, Kendall Mullins of Foxworth, Meghan Paige Gibson and Wyatt Smith, both of Purvis; Heaven Henderson of Hattiesburg, Timothy Arnold of Bassfield, Jerneka Laird of Mount Olive, Frederick Lucas Williams and Shaniece Powe, both of Picayune; Kaitlyn Ladner of Kiln and Michael Bass of Pass Christian.
  St. Michaels Foundation Scholarship - Jessica Penton, Caleb Dorn and Lauren Julian, all of Picayune; Alejandra Alcantara, Ranada James, Griesela Amado-Somerville and Marcus McCarthy, all of Carriere; Latoya Arrington of Jayess, Yasmine Boddie and Ivery Boddie, both of Foxworth, Caleb Lott of Poplarville, Austin Warner of Franklinton, La., and Presley Seal of Bogalusa, La.
  Annelle Steele Memorial Scholarship - Kelsey Jenkins of Poplarville and Matthew Morrow of Purvis.
  Dewayne Stuckey Scholarship - Kayla Smith of Columbia.
  Amber Owens Sumrall Memorial Softball Scholarship - Lori Robertson of Foxworth.
  R.E.L. Sutherland Memorial Scholarship - Brandon Ashe of Picayune.
  Dapne Delphine Tate Memorial Scholarship - Danica Creel of Poplarville.
  Henry ‘Rudy’ and Carolyn Smith Thomas Memorial Scholarship - Gabrielle Hodge of Carriere.
  Ronald Tynes ‘A Hand Up’ Scholarship - Payton Seyfarth of Hattiesburg.
  Mike and Pam Waits Scholarship - Chase Crosby of Saucier.
  Jean Baughman Wessel Scholarship - Donte Peters of Columbia.
  Hugh and Juanita White Nursing Scholarship - Christina Herrin, Crystal Turnage and Ashley Creel, all of Columbia, and Shyanne Gipson of Kiln.
  Jack Sidney Wilkinson Fellowship Scholarship - Taylor Rose Martinolich of Picayune.
  Cary and Ann Williams Scholarship - Cole Cox of Foxworth.
  Williams Family Scholarship - Jenna Lee of Picayune and Rebecca Lynn Barrett of Poplarville.


Students who received the Dr. Ted J. Alexander Endowed Leadership Scholarship at Pearl River Community are, from left, Dalton Spiers of Poplarville, Juliann Laken Aultman and James Levi Sumrall, both of Hattiesburg, Garyn Rebekah Miller of Columbia and Kayla Stein of Picayune with donor representative Barbara Alexander. Not pictured is Michaela Lapniewski of Bay St. Louis.
PRCC Public Relations photo

Recipients of the Southern Mississippi Planning and Development District Scholarships at Pearl River Community College attended the annual Scholarship Dinner along with supervisors from their home counties. They are, seated from left, Meghan Paige Gibson of Purvis, Demi Goolsby of Sumrall, Jerneka Laird of Mount Olive, Heaven Henderson of Hattiesburg,
Devonta Alford of Columbia, Shaniece Powe of Picayune; standing, Wyatt Smith of Purvis, supervisors Phillip Carlisle of Lamar County, Charles Marshall of Forrest County, John Thompson of Jefferson Davis County and Donald Hart of Pearl River County, recipients Frederick Lucas Willliams of Picayune and Michael Bass of Pass Christian.
PRCC Public Relations photo

Recipients of the St. Michaels Foundation Scholarship at Pearl River Community College at the annual Scholarship Dinner are, seated from left, Jessica Penton of Picayune, Alejandra Alcantara, Ranada James, Griesela Amado-Somerville, all of Carriere; Latoya Arrington of Jayess, Yasmine Boddie of Foxworth; standing, Caleb Dorn of Picayune, Marcus McCarthy of Carriere, donor represenative Dr. Bob Escudero, Caleb Lott of Poplarville, Austin Warner of Franklinton, La., Ivery Boddie of Foxworth, Presley Seal of Bogalusa, La., donor representative John Houston. Lauren Julian of Picayune is not pictured.
PRCC Public Relations photo

---

Pearl River Community College offers equal education and employment opportunities. The College does not discriminate on the basis of race, religion, color, sex, age, national origin, veteran status, or disability. For inquiries regarding the non-discrimination policies or to request accommodations, special assistance, or alternate format publication please contact Tonia Moody, Director of Admissions and Records, ADA/Civil Rights Coordinator, and Title IX Coordinator at P.O. Box 5537, Poplarville, MS 39470 or 601-403-1060.